מה זה רפואה סינית?

הרפואה הסינית החלה להתפתח לפני כ 5000 שנים, במטרה לגרום לקיסר חיי נצח. הרפואה הסינית בנויה ממספר נדבכים, המוכרים יותר הם: הדיקור, צמחי מרפא, טווי-נא, טאי-צ'י ואורך חיים תקין ובריא.ההתפתחות העיקרית שלה נעשה בסביבות המאה השלישית לפני הספירה, באותה תקופה שלט Huang Di הקיסר הצהוב, שהוא כתב את ספר הרפואה הפנימית (ספר הבסיס לכל סטודנט ברפואה סינית), ספר שכמעט כולו דיאלוג בין הקיסר הצהוב ל Qi Bo הרופא השמימי, ומטרתו היא, איך צריך לחיות בהרמוניה עם הדבר הזה שנקרא חיים.

רפואה סינית עברה מאב לבן ורק בסביבות האלף הראשונה לספירה היו בתי ספר לרפואה סינית, בסין.
הפריצה של רפואה סינית בזמן המודרני (קצת אחרי מרקו פולו, שהביא את הפסטה לסין והם עשו מזה נודלס), נעשתה ב  ,1973 עיתונאי שליווה את ניקסון במסעו לסין, חלה וטופל שם בהצלחה בעזרת רפואה סינית והפיץ אותה בכתבת ענק בעיתון לאחר חזרתו לארה"ב, ומאז היא ידוע במערב.

אחד הבסיסים לרפואה הסינית הוא שהאדם הוא מיקרוקוסמוס של המקרוקוסמוס כלומר כל התהליכים הקיימים בטבע, קיימים גם באדם וברגע שבו נבין את התהליכים הללו נוכל להבין את סוד החיים (אין כאן כוונה לסוד החיים במובן של חיי נצח אלה, אריכות חיים באיכות חיים). בסיס נוסף הוא: האדם הוא חלק מהטבע והוא משפיע ומושפע ממנו, בניגוד למחשבה המערבית שהאדם הוא חלק נפרד ובלתי תלוי בטבע.

בעבר הרחוק בסין האדם היה מטופל לאורך כל השנה ולא רק בזמן מחלה, דבר זה נבע מהמחשבה שללכת לרופא כאשר אתה כבר חולה זה כמו לחפור באר מים כאשר אתה צמא. רופא אמיתי מלמד את מטופליו כיצד לחיות, כיצד לשמור על איזון לאורך כל השנה.


אנקדוטה משעשת היא שבאותם זמנים כאשר האדם היה חולה הוא לא היה משלם לרופא כיוון שהרופא נכשל במשימתו לשמור על בריאות מטופליו.

על מנת להבין טוב יותר את הרפואה הסינית חשוב להבין שני מושגי בסיס ברפואה סינית:


1. Chi - הפרוש הפשוט של המילה צ'י זה אנרגיה, הפרוש העמוק יותר הוא הכוח המעורר והמניע של החיים, כל דבר בחיים זה ביטוי של צ'י וצורה שונה שלו.
2. המושג השני הוא Yin ו Yang, הפרוש המילולי של המילים הללו זה הצד המואר של ההר והצד האפל של ההר, אבל איך זה קשור לרפואה סינית. ה Yin\Yang זהו מושג יחסי כלומר השמש היא Yang ו הירח הוא Yin, אבל אם אני משווה את הירח לשאר הכוכבים אז הירח הוא Yang ושאר הכוכבים זה Yin, אותו עיקרון עובד גם ברפואה הסינית, אם האדם חלש, עייף, חסר ויטליות, לאותו אדם חסר Yang ואילו אם אותו אדם חסרה לו קרקע, דינמיים מאוד אך את המיגרנות הם מקבלים בימי שישי שבת בימי המנוחה (לאו דווקא בחופשה השנתית) חסר להם Yin.

שני המושגים הללו מובילים אותנו לתיאוריה עליה בנויה הרפואה הסינית, תיאורית חמשת האלמנטים.


רוצים לחוות טיפולים ברפואה הסינית? אתם מוזמנים ליצור קשר עם מרכז הקיסר הצהוב, מומחים לרפואה סינית מודרנית, ואנו נשמח לעזור לכם ולהזמין אתכם לפגישת ייעוץ חינם