טווינא, יש מילה כזאת?

טווינא היא אחת מטכניקות הטיפול העיקריות של הרפואה הסינית והיא נחשבת לפיזיותרפיה סינית.

הפירוש המילולי של המילה טווינא מתאר את העיקרון הטיפולי שלה, Tui פירושו לדחוף ו- Na פירושו למשוך. טיפול הטווינא היא שיטת העיסוי העתיקה ביותר וטכניקות הטיפול שלה והבעיות שבהן היא מטפלת תועדו בספר "הקלאסיקה של הקיסר הצהוב לרפואה פנימית" שנכתב לפני 2500 שנה.

הרבה שיטות עיסוי ומגע התפתחו מתוך הטווינא כמו טיפול השיאצו שהתפתח ביפן.

הטווינא מבוססת על עקרונות הרפואה והפילוסופיה הסינית והיא עובדת ברמה הפיזית והאנרגטית של הגוף. מטפל הטווינא עובד על המרידיאנים שהם ערוצי האנרגיה בגוף כדי לשחרר חסימות ותקיעויות באיברים או אזורים מסוימים בגוף ועל ידי כך מביא לזרימה הרמונית של האנרגיה, משחרר רעלים ומחזק את הגוף ברמה הפיזית והרגשית. טיפול הטווינא הוא דינאמי ונמרץ וישנן טכניקות רבות ומגוונות שנעשות באמצעות כפות הידיים, הזרועות והמרפקים והן נעות מטלטולים עדינים והנעה של מפרקים ועד מתיחות, לחיצות בנקודות אנרגיה ותנועות עיסוי מהירות ועמוקות על גבי השרירים והמרידיאנים.

בסין כיום מלמדים טווינא כתורה רפואית נפרדת ובכל בית חולים יש מחלקת טווינא, ששם אפשר לראות הרבה פעמים אנשים עומדים בתורים ארוכים ומחכים. טווינא עוזרת ומטפלת במגוון רחב של בעיות, החל מבעיות פיזיות ואורטופדיות כמו כאבי גב וצוואר, שרירים תפוסים, פריצות דיסק, עקמת, כתף קפואה, נקעים, פציעות ספורט, דלקות פרקים ועוד. אך הטווינא עוזרת ומטפלת גם במחלות ובעיות רפואיות אחרות כמו מיגרנות וכאבי ראש, בעיות של מערכת העיכול,הפרעות במערכת הדם, אסטמה, ברונכיט, בעיות פוריות, כאבי מחזור, חולשה ועייפות ועוד. בנוסף כמו כל הטכניקות של הרפואה הסינית הטווינא עוזרת לא רק בריפוי אלה גם במניעת מחלות, היא מאזנת את הגוף כולו ומביאה את המטופל למצב של שחרור ותחושת רוגע פיזי ורגשי ומעלה את החיוניות.

במרכז המומחים של הקיסר הצהוב טיפולי הטווינא נעשים על ידי צוות בכיר ומקצועי והם משולבים בכל טיפול במקביל לדיקור על מנת לחזק את הטיפול, אך בנוסף ניתן לקבל טיפול טווינא כטיפול אינדיווידואלי. בטיפולים אלו המטופל לובש בגדיים רפויים ונוחים ושוכב על מיטת טיפולים או כסא טיפולים. במקרים מסוימים משתמשים במשחות מצמחי מרפא סינים כדי להקל ולחזק את האפקטיביות של הטיפול.