השפעת הרפואה הסינית על מערכת העצבים

הסוד הסיני על הטיפולים הנוירולוגים


מערכת העצבים מפושטת בכל הגוף שלנו, מכף רגל ועד ראש, בכל האזורים הפריפריים של הגוף וכמובן מבוססת במוח ובעמוד השדרה. תפקיד מערכת העצבים במצב תקין זה העברה של אינפורמציה ותחושות מהגוף אל המוח ומהמוח אל הגוף. כל תנועה פיזית כמו הליכה ועמידה וכל תחושה בגוף כמו כאב או מגע קשורים בתפקוד של מערכת העצבים.

תופעות נפוצות אשר יכולות לפגוע בתפקוד התקין של מערכת העצבים עלולות להיגרם בעקבות תאונות, פגיעות במפרקים ותופעות של ניוון. אבל הפגיעות המשמעותיות במערכת העצבים קורות בעקבות מחלות כמו CVA (שבץ מוחי), TIA (שבץ חולף). בעקבות דימום או היווצרות של קריש דם חוסם, אזורים מסוימים במוח נפגעים מחוסר חמצן, התופעה מתבטא בדרך כלל בשיתוק של חצי הגוף, שיתוק הפנים ולעיתים אף פגיעה ביכולת הדיבור.

מחלות נוספות אשר מתקשרות באופן ישיר למערכת העצבים הן טרשת נפוצה (MS) וניוון שרירים, אלו הן מחלות אוטואימוניות אשר יכולות לפגוע בתפקוד וביכולת התנועה של המטופל, בנוסף אפילפסיה, שיתוק מוחין (CP) ופציאליס, שהיא תופעה של שיתוק בעצב הפנים שמקורו בדרך כלל בעקבות התקררות או חשיפה יתרה לרוח, משתייכות גם הן לפגיעות במערכת הנוירולוגית.


תופעות נוספות שמצריכות אבחנה נוירולוגית הן תופעות של נימול, הרדמות, ירידה בתחושה. בדרך כלל תופעות אלו יכולות להיות נלוות לבעיות סיאטיקה ופריצות דיסק בגב תחתון, פגיעות של צוואר, עורף הצרות של התעלה הקרפלית במפרקי כפות הידיים ועוד נוספים.

הרפואה הסינית בשיטת הקיסר הצהוב עוזרת ומסייעת בטיפול בכל התופעות והמחלות הנוירולוגיות והעצביות שאותן הזכרנו. 

הדיקור הסיני נעשה לאורך מסלולי מערכת העצבים, הטיפולים ישלבו גם אלקטרו אקופונקטורה, שזהו גירוי חשמלי על גבי המחטים, טיפול אשר עוזר לשיקום יכולת התנועה ממצבי שיתוק  והפחתת תופעות הנימול והכאב.

לרפואה הסינית ישנה פורמולת צמחים מיוחדת לטיפול ושיקום פגיעות מערכת העצבים, פורמולת הצמחים נקראת Moon Walk 

הפורמולה עוזרת לשיקום הפעילות התקינה של מערכת העצבים והמוח. את אותה פורמולת צמחים נותנים גם במצבי דלקת של העצבים בגוף – סיאטיקה, טניס אלבו, סינדרום התעלות הקרפליות ואפילו בתופעות דלקתיות כמו טריגמינל נירלגיה ופציאליס.

לרפואה הסינית ישנה הצלחה גם בסיוע לאנשים אשר סובלים משיתוקים ומגבלות תנועה בעקבות פגיעות ותאונות דרכים והיא יכולה להשפיע אף על שיתוקים מולדים.